Høylandet: folketall og statistikk
Høylandet har 1 230 innbyggere (2026) på 703,0 km², det vil si 1,7 innbyggere per km². Kommunen er nr. 320 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −1,6 % mellom 2016 og 2026.
- 1 230 innbyggere
- 703,0 km²
- 2 innb./km²
- 63 m
Det viktigste
Blant de 38 kommunene i Trøndelag - Trööndelage er Høylandet nr. 32 etter folketall.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: 72,9 % i Høylandet, mot 68,5 % i gjennomsnitt for Trøndelag - Trööndelage og 68,2 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 37,6 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 44° helning produserer omtrent 732 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- «Boliger i alt (bebodde og ubebodde)»: lavere enn i 93 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 98 459 fotballbaner.
- 10,9 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Grong (2 292 innbyggere), 25 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 928 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Høylandet i tall
Alle indikatorer for Høylandet
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 0,0 per 1 000 innb. | 3,2 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 255 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 27,3 % | 19,6 % | 23,7 % | nr. 65 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 18,7 % | 19,3 % | 18,7 % | nr. 171 av 351 |
Bolig
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 718 | 252 603 | 2 760 619 | nr. 331 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 22,1 % | 13,9 % | 16,4 % | nr. 81 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 15,1 % | 29,2 % | 21,8 % | nr. 262 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 92,8 % | 67,6 % | 89,9 % | nr. 99 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,7 % | 25,7 % | 4,4 % | nr. 258 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 194,3 per 1 000 innb. | 105,8 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 147 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 240 | 55 147 | 656 492 | nr. 314 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 195,1 per 1 000 innb. | 112,7 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 55 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 484 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 255 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 270 | 74 237 | 915 761 | nr. 319 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 219,5 per 1 000 innb. | 151,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 70 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 10,6 per 1 000 innb. | 12,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 239 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 72,9 % | 68,5 % | 67,5 % | nr. 23 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,8 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 198 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 613 per 1 000 innb. | 516 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 113 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 24,4 % | 31,4 % | 19,7 % | nr. 112 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 11,7 % | 15,7 % | 15,2 % | nr. 294 av 351 |
Helse
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Høylandet | Trøndelag - Trööndelage | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 32,9 % | 37,5 % | 27,5 % | nr. 68 av 351 |
Befolkningsutvikling i Høylandet
Høylandet hadde 1 250 innbyggere i 2016 og 1 230 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 1 215 |
| 2022 | 1 193 |
| 2023 | 1 216 |
| 2024 | 1 222 |
| 2025 | 1 235 |
| 2026 | 1 230 |
Plassering av Høylandet
Næringer: Høylandet
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske37,6 % ×3,7
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,8 % ×1,1
- Eiendomsdrift8,0 % ×0,7
- Helse- og sosialtjenester6,8 % ×0,7
- Varehandel og bilverksteder5,5 % ×0,5
- Transport og lagring4,6 % ×1,0
- Kultur, underholdning og fritid4,2 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting3,8 % ×0,3
Sol og temperaturer: Høylandet
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Høylandet?
Høylandet har 1 230 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 320 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Høylandet?
Høylandet dekker 703,0 km², med en befolkningstetthet på 2 innbyggere per km².
Øker folketallet i Høylandet?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Høylandet fra 1 250 til 1 230 innbyggere, altså −1,6 %.
Hvor ligger Høylandet?
Høylandet ligger i Trøndelag - Trööndelage fylke. Breddegrad 64,724, lengdegrad 12,334.
Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Høylandet?
For Høylandet er indikatoren «Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år» 72,9 % (2025), som gir plass nr. 23 av 351 kommuner; medianen for landet er 67,5 %.
Boliger i alt (bebodde og ubebodde): hva er verdien for Høylandet?
For Høylandet er indikatoren «Boliger i alt (bebodde og ubebodde)» 718 (2026), som gir plass nr. 331 av 357 kommuner; medianen for landet er 2 949.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Høylandet?
I Høylandet produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 44° helning omtrent 732 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Høylandet?
De nærmeste kommunene til Høylandet er Grong (25 km), Overhalla (32 km), Namsskogan (35 km), Bindal (43 km), Nærøysund (43 km).