Randaberg: folketall og statistikk
Randaberg har 11 841 innbyggere (2026) på 24,0 km², det vil si 493 innbyggere per km². Kommunen er nr. 98 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +10,3 % mellom 2016 og 2026.
- 11 841 innbyggere
- 24,0 km²
- 493 innb./km²
- 29 m
Det viktigste
Blant de 23 kommunene i Rogaland er Randaberg nr. 12 etter folketall.
Andel boliger bygd før 1946: 2,7 % i Randaberg, mot 11,1 % i gjennomsnitt for Rogaland og 15,9 % for hele landet.
Største næring: Varehandel og bilverksteder, som står for 11,8 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 43° helning produserer omtrent 908 kWh i året her.
Visste du at …?
- Nr. 1 i Rogaland for indikatoren «Andel elbiler av personbilene i egentransport».
- «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)»: høyere enn i 97 % av kommunene.
- «Andel boliger bygd før 1946»: lavere enn i 96 % av kommunene.
- «Andel elbiler av personbilene i egentransport»: høyere enn i 96 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 3 361 fotballbaner.
- 26,7 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Stavanger (151 669 innbyggere), 7,5 km unna.
Randaberg i tall
Alle indikatorer for Randaberg
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −0,3 per 1 000 innb. | 4,7 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 263 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 17,4 % | 16,9 % | 23,7 % | nr. 320 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 22,9 % | 22,0 % | 18,7 % | nr. 22 av 351 |
Bolig
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 4 698 | 228 912 | 2 760 619 | nr. 121 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 2,7 % | 11,1 % | 16,4 % | nr. 336 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 36,5 % | 33,5 % | 21,8 % | nr. 37 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 78,1 % | 76,9 % | 89,9 % | nr. 294 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 20,1 % | 18,9 % | 4,4 % | nr. 29 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 10,6 per 1 000 innb. | 37,6 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 334 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 129 | 52 915 | 656 492 | nr. 122 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 95,3 per 1 000 innb. | 104,0 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 318 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 565 200 kr | – | 500 900 kr | nr. 12 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 591 | 72 613 | 915 761 | nr. 115 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 134,4 per 1 000 innb. | 142,7 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 290 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 11,4 per 1 000 innb. | 12,2 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 197 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 71,0 % | 70,0 % | 67,5 % | nr. 58 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 1,2 % | 1,1 % | 0,9 % | nr. 72 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 516 per 1 000 innb. | 510 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 307 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 39,9 % | 34,2 % | 19,7 % | nr. 14 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 17,5 % | 22,0 % | 15,2 % | nr. 116 av 351 |
Helse
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,2 år | 83,2 år | 82,8 år | nr. 92 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Randaberg | Rogaland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 36,1 % | 36,8 % | 27,5 % | nr. 40 av 351 |
Befolkningsutvikling i Randaberg
Randaberg hadde 10 737 innbyggere i 2016 og 11 841 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 11 315 |
| 2022 | 11 454 |
| 2023 | 11 671 |
| 2024 | 11 742 |
| 2025 | 11 795 |
| 2026 | 11 841 |
Plassering av Randaberg
Næringer: Randaberg
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Varehandel og bilverksteder11,8 % ×1,1
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting11,5 % ×1,0
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,1 % ×1,0
- Eiendomsdrift10,4 % ×1,0
- Jordbruk, skogbruk og fiske10,1 % ×1,0
- Helse- og sosialtjenester8,9 % ×0,9
- Transport og lagring5,6 % ×1,2
- Forretningsmessig tjenesteyting5,4 % ×1,2
Sol og temperaturer: Randaberg
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Randaberg?
Randaberg har 11 841 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 98 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Randaberg?
Randaberg dekker 24,0 km², med en befolkningstetthet på 493 innbyggere per km².
Øker folketallet i Randaberg?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Randaberg fra 10 737 til 11 841 innbyggere, altså +10,3 %.
Hvor ligger Randaberg?
Randaberg ligger i Rogaland fylke. Breddegrad 59,002, lengdegrad 5,615.
Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt): hva er verdien for Randaberg?
For Randaberg er indikatoren «Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt)» 565 200 kr (2024), som gir plass nr. 12 av 351 kommuner; medianen for landet er 500 900 kr.
Andel boliger bygd før 1946: hva er verdien for Randaberg?
For Randaberg er indikatoren «Andel boliger bygd før 1946» 2,7 % (2026), som gir plass nr. 336 av 351 kommuner; medianen for landet er 16,4 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Randaberg?
I Randaberg produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 43° helning omtrent 908 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Randaberg?
De nærmeste kommunene til Randaberg er Stavanger (7,5 km), Kvitsøy (13 km), Sola (14 km), Sandnes (21 km), Strand (25 km).