Bømlo: folketall og statistikk
Bømlo har 12 531 innbyggere (2026) på 236,0 km², det vil si 53,1 innbyggere per km². Kommunen er nr. 97 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet øker: +6,4 % mellom 2016 og 2026.
- 12 531 innbyggere
- 236,0 km²
- 53 innb./km²
- 72 m
Det viktigste
Blant de 43 kommunene i Vestland er Bømlo nr. 12 etter folketall.
Andel elbiler av personbilene i egentransport: 38,2 % i Bømlo, mot 39,6 % i gjennomsnitt for Vestland og 32,8 % for hele landet.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: 95,5 % i Bømlo, mot 70,1 % i gjennomsnitt for Vestland og 67,9 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 19,9 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 42° helning produserer omtrent 856 kWh i året her.
Visste du at …?
- «Andel elbiler av personbilene i egentransport»: høyere enn i 94 % av kommunene.
- «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus»: høyere enn i 90 % av kommunene.
- «Bedrifter per 1 000 innbyggere»: lavere enn i 90 % av kommunene.
- Arealet tilsvarer omtrent 33 053 fotballbaner.
- 2,9 ganger så tett befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Stord (19 276 innbyggere), 14 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 3 424 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Bømlo i tall
Alle indikatorer for Bømlo
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | 11,7 per 1 000 innb. | 2,6 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 57 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 20,1 % | 19,3 % | 23,7 % | nr. 282 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 21,9 % | 20,0 % | 18,7 % | nr. 36 av 351 |
Bolig
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 6 088 | 330 715 | 2 760 619 | nr. 100 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 13,3 % | 16,7 % | 16,4 % | nr. 237 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 32,0 % | 26,5 % | 21,8 % | nr. 62 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 95,5 % | 70,1 % | 89,9 % | nr. 33 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 1,7 % | 25,5 % | 4,4 % | nr. 258 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 68,0 per 1 000 innb. | 65,4 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 265 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 204 | 73 282 | 656 492 | nr. 116 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 96,1 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 316 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 515 400 kr | – | 500 900 kr | nr. 125 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 668 | 101 284 | 915 761 | nr. 107 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 133,1 per 1 000 innb. | 153,8 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 295 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 10,9 per 1 000 innb. | 13,1 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 224 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 69,4 % | 70,3 % | 67,5 % | nr. 106 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 1,0 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 555 per 1 000 innb. | 487 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 254 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 38,2 % | 39,6 % | 19,7 % | nr. 21 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 14,5 % | 17,3 % | 15,2 % | nr. 204 av 351 |
Helse
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,7 år | 83,7 år | 82,8 år | nr. 22 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Bømlo | Vestland | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,4 % | 37,7 % | 27,5 % | nr. 181 av 351 |
Befolkningsutvikling i Bømlo
Bømlo hadde 11 778 innbyggere i 2016 og 12 531 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 11 953 |
| 2022 | 12 061 |
| 2023 | 12 132 |
| 2024 | 12 268 |
| 2025 | 12 365 |
| 2026 | 12 531 |
Plassering av Bømlo
Næringer: Bømlo
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske19,9 % ×1,9
- Bygge- og anleggsvirksomhet11,1 % ×1,0
- Eiendomsdrift10,1 % ×0,9
- Varehandel og bilverksteder9,5 % ×0,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting7,8 % ×0,7
- Helse- og sosialtjenester7,1 % ×0,7
- Industri5,9 % ×1,7
- Transport og lagring5,8 % ×1,3
Sol og temperaturer: Bømlo
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Bømlo?
Bømlo har 12 531 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 97 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Bømlo?
Bømlo dekker 236,0 km², med en befolkningstetthet på 53 innbyggere per km².
Øker folketallet i Bømlo?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Bømlo fra 11 778 til 12 531 innbyggere, altså +6,4 %.
Hvor ligger Bømlo?
Bømlo ligger i Vestland fylke. Breddegrad 59,779, lengdegrad 5,218.
Andel elbiler av personbilene i egentransport: hva er verdien for Bømlo?
For Bømlo er indikatoren «Andel elbiler av personbilene i egentransport» 38,2 % (2025), som gir plass nr. 21 av 351 kommuner; medianen for landet er 19,7 %.
Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus: hva er verdien for Bømlo?
For Bømlo er indikatoren «Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus» 95,5 % (2026), som gir plass nr. 33 av 351 kommuner; medianen for landet er 89,9 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Bømlo?
I Bømlo produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 42° helning omtrent 856 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Bømlo?
De nærmeste kommunene til Bømlo er Stord (14 km), Fitjar (18 km), Sveio (24 km), Austevoll (29 km), Tysnes (32 km).