Rauma: folketall og statistikk
Rauma har 7 195 innbyggere (2026) på 1 390,0 km², det vil si 5,2 innbyggere per km². Kommunen er nr. 144 av 357 kommuner etter folketall. Folketallet synker: −4,0 % mellom 2016 og 2026.
- 7 195 innbyggere
- 1 390,0 km²
- 5 innb./km²
- 693 m
Det viktigste
Blant de 27 kommunene i Møre og Romsdal er Rauma nr. 14 etter folketall.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: 0,6 % i Rauma, mot 0,9 % i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 1,2 % for hele landet.
Andel boliger bygd etter 2000: 14,5 % i Rauma, mot 24,0 % i gjennomsnitt for Møre og Romsdal og 27,0 % for hele landet.
Største næring: Jordbruk, skogbruk og fiske, som står for 19,2 % av alle bedrifter i kommunen.
Et solcelleanlegg på 1 kWp med 36° helning produserer omtrent 686 kWh i året her.
Visste du at …?
- Arealet tilsvarer omtrent 194 678 fotballbaner.
- 3,6 ganger så tynt befolket som landsgjennomsnittet.
- Nærmeste kommune er Fjord, 35,1 km unna.
- Nærmeste kommune med flere innbyggere er Molde (33 291 innbyggere), 40 km unna.
- Et solcelleanlegg på 4 kWp ville produsert omtrent 2 744 kWh i året her, omtrent like mye som strømforbruket til en husholdning.
Rauma i tall
Alle indikatorer for Rauma
Verdi for kommunen, deretter gjennomsnitt for fylket og median for landet (for absolutte tall: totaler for fylket og landet). Skalaen plasserer kommunen mellom den laveste og den høyeste verdien i landet.
Befolkning
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoflytting per 1 000 innbyggere (2025) | −0,1 per 1 000 innb. | 2,1 per 1 000 innb. | 4,1 per 1 000 innb. | nr. 262 av 351 | |
| Andel innbyggere 65 år og eldre (2026) | 24,3 % | 21,9 % | 23,7 % | nr. 146 av 351 | |
| Andel innbyggere under 18 år (2026) | 20,0 % | 19,7 % | 18,7 % | nr. 107 av 351 |
Bolig
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Boliger i alt (bebodde og ubebodde) (2026) | 3 553 | 138 587 | 2 760 619 | nr. 149 av 357 | |
| Andel boliger bygd før 1946 (2026) | 22,1 % | 15,2 % | 16,4 % | nr. 81 av 351 | |
| Andel boliger bygd etter 2000 (2026) | 14,5 % | 24,0 % | 21,8 % | nr. 274 av 351 | |
| Andel boliger i eneboliger, tomannsboliger og rekkehus (2026) | 89,3 % | 82,9 % | 89,9 % | nr. 187 av 351 | |
| Andel boliger i boligblokker (2026) | 4,1 % | 11,2 % | 4,4 % | nr. 182 av 351 | |
| Hytter og fritidsboliger per 1 000 innbyggere (2026) | 163,3 per 1 000 innb. | 66,5 per 1 000 innb. | 153,1 per 1 000 innb. | nr. 173 av 351 |
Økonomi
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Bedrifter (virksomheter) (2026) | 1 094 | 30 396 | 656 492 | nr. 125 av 357 | |
| Bedrifter per 1 000 innbyggere (2026) | 152,1 per 1 000 innb. | 111,3 per 1 000 innb. | 129,8 per 1 000 innb. | nr. 121 av 351 | |
| Medianinntekt før skatt (bruttoinntekt) (2024) | 504 600 kr | – | 500 900 kr | nr. 155 av 351 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret (2026) | 1 367 | 38 655 | 915 761 | nr. 125 av 357 | |
| Aktive foretak i Enhetsregisteret per 1 000 innbyggere (2026) | 190,0 per 1 000 innb. | 141,5 per 1 000 innb. | 167,1 per 1 000 innb. | nr. 119 av 351 | |
| Foretak registrert siste 12 måneder per 1 000 innbyggere (2026) | 12,2 per 1 000 innb. | 10,5 per 1 000 innb. | 11,9 per 1 000 innb. | nr. 152 av 351 |
Sysselsetting
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Sysselsatte i prosent av befolkningen 15–74 år (2025) | 70,0 % | 68,8 % | 67,5 % | nr. 92 av 351 | |
| Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år (2025) | 0,6 % | 0,9 % | 0,9 % | nr. 268 av 351 |
Mobilitet
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler i egentransport per 1 000 innbyggere (2025) | 597 per 1 000 innb. | 582 per 1 000 innb. | 591 per 1 000 innb. | nr. 155 av 351 | |
| Andel elbiler av personbilene i egentransport (2025) | 19,3 % | 27,5 % | 19,7 % | nr. 184 av 351 |
Samfunn
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med innvandrerbakgrunn (2025) | 13,4 % | 16,7 % | 15,2 % | nr. 238 av 351 |
Helse
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (gjennomsnitt kvinner og menn) (2025) | 83,6 år | 83,6 år | 82,8 år | nr. 64 av 351 |
Utdanning
| Indikator | Rauma | Møre og Romsdal | Landet | Plassering | Plass |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (2025) | 27,9 % | 32,4 % | 27,5 % | nr. 165 av 351 |
Befolkningsutvikling i Rauma
Rauma hadde 7 492 innbyggere i 2016 og 7 195 i 2026.
| År | Folketall |
|---|---|
| 2021 | 7 026 |
| 2022 | 7 019 |
| 2023 | 7 046 |
| 2024 | 7 299 |
| 2025 | 7 196 |
| 2026 | 7 195 |
Plassering av Rauma
Næringer: Rauma
Andel av alle bedrifter per næring; «×1,5» = næringen er 1,5 ganger så fremtredende som i landet som helhet.
- Jordbruk, skogbruk og fiske19,2 % ×1,9
- Bygge- og anleggsvirksomhet12,9 % ×1,2
- Eiendomsdrift10,7 % ×1,0
- Varehandel og bilverksteder9,5 % ×0,8
- Helse- og sosialtjenester6,5 % ×0,7
- Industri6,0 % ×1,8
- Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting6,0 % ×0,5
- Forretningsmessig tjenesteyting5,7 % ×1,2
Sol og temperaturer: Rauma
Vanlige spørsmål
Hvor mange innbyggere har Rauma?
Rauma har 7 195 innbyggere i 2026, noe som gir plass nr. 144 av 357 kommuner.
Hvor stort er arealet til Rauma?
Rauma dekker 1 390,0 km², med en befolkningstetthet på 5 innbyggere per km².
Øker folketallet i Rauma?
Mellom 2016 og 2026 gikk folketallet i Rauma fra 7 492 til 7 195 innbyggere, altså −4,0 %.
Hvor ligger Rauma?
Rauma ligger i Møre og Romsdal fylke. Breddegrad 62,505, lengdegrad 7,782.
Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år: hva er verdien for Rauma?
For Rauma er indikatoren «Registrerte arbeidsledige, andel av befolkningen 15–74 år» 0,6 % (2025), som gir plass nr. 268 av 351 kommuner; medianen for landet er 0,9 %.
Andel boliger bygd etter 2000: hva er verdien for Rauma?
For Rauma er indikatoren «Andel boliger bygd etter 2000» 14,5 % (2026), som gir plass nr. 274 av 351 kommuner; medianen for landet er 21,8 %.
Hvor mye strøm produserer et solcelleanlegg i Rauma?
I Rauma produserer et anlegg på 1 kWp som vender mot sør og har 36° helning omtrent 686 kWh i året.
Hvilke kommuner ligger nærmest Rauma?
De nærmeste kommunene til Rauma er Fjord (35 km), Molde (40 km), Vestnes (40 km), Sunndal (45 km), Gjemnes (46 km).