NACE F
Bygge- og anleggsvirksomhet: rangering etter kommune
Bygge- og anleggsvirksomhet: 68 359 bedrifter, som tilsvarer 10,7 % av totalen i landet. Oslo - Oslove ligger på topp.
Rangering etter antall bedrifter
| # | Kommune | Bedrifter | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Oslo - Oslove | 5 951 | 5,9 % |
| 2 | Bergen | 2 437 | 8,4 % |
| 3 | Trondheim - Tråante | 1 657 | 8,0 % |
| 4 | Kristiansand | 1 395 | 10,7 % |
| 5 | Bærum | 1 373 | 9,0 % |
| 6 | Drammen | 1 315 | 12,3 % |
| 7 | Asker | 1 240 | 11,3 % |
| 8 | Lillestrøm | 1 156 | 11,7 % |
| 9 | Stavanger | 1 059 | 7,2 % |
| 10 | Fredrikstad | 1 017 | 11,9 % |
| 11 | Sandefjord | 976 | 13,1 % |
| 12 | Indre Østfold | 852 | 15,6 % |
| 13 | Sandnes | 841 | 10,5 % |
| 14 | Sarpsborg | 770 | 14,2 % |
| 15 | Larvik | 763 | 13,4 % |
| 16 | Tønsberg | 758 | 10,4 % |
| 17 | Tromsø | 744 | 9,3 % |
| 18 | Nordre Follo | 711 | 11,4 % |
| 19 | Skien | 664 | 12,1 % |
| 20 | Ålesund | 650 | 10,2 % |
| 21 | Karmøy | 587 | 15,2 % |
| 22 | Arendal | 571 | 12,2 % |
| 23 | Øygarden | 539 | 15,4 % |
| 24 | Ullensaker | 533 | 11,6 % |
| 25 | Ringsaker | 504 | 13,0 % |
| 26 | Bodø | 496 | 9,8 % |
| 27 | Moss | 482 | 9,3 % |
| 28 | Lørenskog | 476 | 11,7 % |
| 29 | Ringerike | 454 | 11,8 % |
| 30 | Bjørnafjorden | 444 | 17,2 % |
| 31 | Alver | 443 | 15,3 % |
| 32 | Holmestrand | 431 | 14,5 % |
| 33 | Lindesnes | 423 | 13,8 % |
| 34 | Lier | 416 | 13,1 % |
| 35 | Porsgrunn | 395 | 11,2 % |
| 36 | Øvre Eiker | 394 | 16,8 % |
| 37 | Aurskog-Høland | 385 | 16,7 % |
| 38 | Askøy | 385 | 16,8 % |
| 39 | Færder | 375 | 13,1 % |
| 40 | Sunnfjord | 371 | 12,6 % |
| 41 | Alta | 371 | 13,8 % |
| 42 | Halden | 363 | 11,7 % |
| 43 | Hamar | 350 | 9,4 % |
| 44 | Haugesund | 342 | 8,7 % |
| 45 | Molde | 336 | 9,7 % |
| 46 | Gjøvik | 333 | 9,1 % |
| 47 | Kongsberg | 330 | 11,7 % |
| 48 | Voss | 324 | 13,2 % |
| 49 | Grimstad | 323 | 12,6 % |
| 50 | Ås | 322 | 13,6 % |
Rangering etter næringens andel (mellomstore og store kommuner)
| # | Kommune | Bedrifter | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Vegårshei | 81 | 24,3 % |
| 2 | Sigdal | 169 | 22,7 % |
| 3 | Enebakk | 266 | 22,4 % |
| 4 | Kviteseid | 102 | 21,5 % |
| 5 | Vinje | 168 | 21,3 % |
| 6 | Sør-Aurdal | 121 | 20,8 % |
| 7 | Skiptvet | 103 | 20,0 % |
| 8 | Kvinesdal | 162 | 19,9 % |
| 9 | Nore og Uvdal | 125 | 19,9 % |
| 10 | Birkenes | 125 | 19,0 % |
| 11 | Etne | 126 | 18,9 % |
| 12 | Nesbyen | 125 | 18,9 % |
| 13 | Flesberg | 85 | 18,8 % |
| 14 | Osterøy | 150 | 18,4 % |
| 15 | Gjerdrum | 153 | 18,0 % |
| 16 | Ål | 165 | 17,9 % |
| 17 | Nordre Land | 183 | 17,8 % |
| 18 | Råde | 176 | 17,8 % |
| 19 | Nord-Odal | 98 | 17,7 % |
| 20 | Siljan | 45 | 17,5 % |
| 21 | Modum | 307 | 17,2 % |
| 22 | Froland | 130 | 17,2 % |
| 23 | Jevnaker | 103 | 17,2 % |
| 24 | Bjørnafjorden | 444 | 17,2 % |
| 25 | Hemsedal | 119 | 17,0 % |
| 26 | Vennesla | 224 | 16,9 % |
| 27 | Nannestad | 245 | 16,9 % |
| 28 | Øystre Slidre | 105 | 16,9 % |
| 29 | Askøy | 385 | 16,8 % |
| 30 | Øvre Eiker | 394 | 16,8 % |
Andre næringer
Jordbruk, skogbruk og fiskeBergverksdrift og utvinningIndustriElektrisitet, gass og dampVann, avløp og renovasjonVarehandel og bilverkstederTransport og lagringOvernatting og serveringInformasjon og kommunikasjonFinansiering og forsikringEiendomsdriftFaglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteytingForretningsmessig tjenesteytingOffentlig administrasjonUndervisningHelse- og sosialtjenesterKultur, underholdning og fritidAnnen tjenesteytingHusholdninger med ansatteInternasjonale organisasjoner